Kupno nawet najdroższego systemu stereo nie ma sensu, jeśli nie przystosujemy akustycznie pomieszczenia, w którym sprzęt będzie grał. Wynika to z faktu, że samo pomieszczenie, w pewnym sensie, także jest instrumentem, który gra, to znaczy, pochłania i oddaje energię akustyczną. Robi to w sposób zależny od tego, jak został „dostrojony”. Nie da się całkowicie zniwelować wpływu akustyki pomieszczenia na dźwięk, jaki słyszymy, ale można ją maksymalnie przystosować do naszych oczekiwań.
Przystosowanie pomieszczenia do odsłuchu kina domowego wymaga zasadniczo odmiennego podejścia niż w przypadku pomieszczenia do odsłuchu stereo. Natężenie dźwięku w przypadku kina domowego wymaga zazwyczaj mocniejszego wygłuszenia pomieszczenia, a także bardzo dokładnego przemyślenia pułapek basowych, szczególnie, gdy chcemy zastosować więcej niż jeden subwoofer, co jest dobrym standardem w przypadku zaawansowanych instalacji kina domowego.
Akustyka w pomieszczeniach wykładowych zazwyczaj wymaga regulacji z powodu nadmiernego pogłosu. Puste pomieszczenia wymagają instalacji materiałów skracających czas pogłosu, co znacząco poprawia jakość przetwarzania średnich tonów, na które ludzkie ucho jest najbardziej wrażliwe.