Decydując się na kino domowe powinniśmy wziąć pod uwagę wariant z częściową lub pełną adaptacją akustyczną pomieszczenia, w którym będzie znajdował się nasz sprzęt. W połączeniu z fotelami kinowymi, sterowaniem i odpowiednią aranżacją oświetlenia możemy uzyskać efekt absolutnie unikalnej sali o znakomitych właściwościach dźwiękowych i wizualnych. Dedykowany projekt pomieszczenia pozwoli maksymalnie wykorzystać możliwości sprzętu.
Rozstawienie sprzętu do kina domowego w zwykłym salonie oznacza szereg kompromisów, co znacząco utrudnia dobrą, pod względem akustycznym, instalację. Aby uzyskać zadowalające efekty konieczne jest bardzo duże doświadczenie w rozstawieniu i kalibracji sprzętu. Najlepsze efekty uzyskuje się stosując częściową adaptację akustyczną, także za pomocą wyposażenia domowego, takiego jak dywany, kwiaty, zasłony. Bardzo ważne jest także dobranie właściwego sprzętu, co w szczególności dotyczy kolumn, które w zależności od akustyki pomieszczenia potrafią wygenerować bardzo zróżnicowany dźwięk.
Instalowanie kina domowego polega na co najmniej dwóch etapach: stworzeniu projektu z założeniami funkcjonalnymi kina domowego, a następnie faktycznym wdrożeniu go. Wdrożenie polega zarówno na doborze i położeniu odpowiedniego okablowania audio-video, zainstalowaniu gniazd, uchwytów, stojaków, mebli. Niemniej istotną czynnością instalacyjną jest samo podłączenie sprzętu, które nieprawidłowo przeprowadzone może doprowadzić nawet do uszkodzenia urządzeń, a w najlepszym wypadku do pracy urządzeń poniżej ich optymalnych możliwości.
Kalibracja sprzętu do kina domowego w najprostszym wariancie zazwyczaj polega na odpowiednim wyregulowaniu poziomów głośności poszczególnych kanałów, ustawień fazy głośników, subwoofera, odległości między kolumnami. Tego typu kalibracja zazwyczaj przeprowadzana tylko automatycznie pozostawia bardzo dużo do życzenia i wymaga głębokiej korekty ze strony wykwalifikowanego instalatora.
Dźwięk i obraz to tylko dwa podstawowe wymiary kina domowego. Dwa kolejne to po pierwsze obraz trójwymiarowy, możliwy do uzyskania zarówno na obrazie projekcyjnym, jak i telewizyjnym, po drugie efekty specjalne w postaci na przykład ruchomych foteli lub sofy, która wibruje w momencie odtwarzania najniższych częstotliwości, na przykład wybuchów.
Meble to niezbędny element wyposażenia każdej sali kinowej. Obok półek, uchwytów, regałów RTV do montażu sprzętu sala kinowa powinna być wyposażona w specjalistyczne fotele lub sofy do oglądania filmów. Wyposażone w rozmaite funkcje regulacji, w tym funkcję relaks, pozwalają na maksymalne wygodne oglądanie filmów i koncertów. Z kolei skórzana tapicerka zabezpiecza przed uszkodzeniami spowodowanymi rozlanymi napojami lub rozsypanym jedzeniem.